Kraunasi...

Popiežiaus katechezė. Pažinti save

 

Dvasinė įžvalga apima įvarius žmogiškuosius gebėjimus: atmintį, intelektą, valią, jausmus. Dažnai nemokame įžvelgti, kas yra gera ir vertinga, o kas – ne, nes nepakankamai gerai pažįstame save ir nežinome, ko iš tikrųjų norime. Pasak Pranciškaus, pažinti save nėra sunku, tačiau tam reikia laiko ir pastangų. Reikia kantriai tyrinėti savo sielą. O tam, savo ruožtu, reikia nurimti, sustoti ir pamąstyti, kaip mes elgiamės, kokie jausmai mus aplanko, kokios mintys mus veikia. Sugebėti taip pažvelgti į save – tai malonė, sakė popiežius. Iš tiesų mums dažnai daro didelę įtaką klaidingi įsitikinimai apie tikrovę, pagrįsti ankstesne patirtimi, labai dažnai nesame visiškai laisvi siekti to, kas iš tikrųjų yra svarbu.

Popiežiaus bendroji audiencija

Gyvendami informacinių technologijų amžiuje žinome, kaip svarbu žinoti slaptažodžius, kad galėtume patekti į laikmenas, kuriose saugoma asmeninė ar kitaip vertinga informacija. Analogiškai yra ir su mūsų dvasiniu gyvenimu, jis irgi turi savo slaptažodžius. Yra žodžių, kurie paliečia mūsų širdį, kuriems esame jautriausi. Gundytojas, t. y. velnias, gerai žino šiuos raktažodžius ir moka jais pasinaudoti. Turime tai atsiminti, nes kitaip atsidursime ten, kur nenorime būti.

Popiežius pridūrė, kad pagunda nebūtinai reiškia nedviprasmiškai blogus dalykus. Dažnai pagunda reiškia pernelyg didelį ne pačių svarbiausių dalykų sureikšminimą. Tai gali būti, pavyzdžiui, mokslinis laipsnis, karjera, ryšiai – visi tie dalykai, kurie patys savaime yra vertingi, bet, jei jų siekiame nebūdami laisvi, rizikuojame puoselėti nerealius lūkesčius.

Štai kodėl svarbu pažinti save, žinoti savo širdies slaptažodžius, žinoti, kam esame jautriausi, kad apsisaugotume nuo tų, kurie įtikinamais žodžiais mėgina mumis manipuliuoti. Tai padės atpažinti, kas mums iš tiesų svarbu, ir atskirti tai nuo laiko madų ar efektingų, paviršutiniškų šūkių.

Labai naudinga priemonė gali būti sąžinės patikrinimas. Pasak popiežiaus, tai iš tiesų labai vertinga ir patartina praktika. Vakare ramiai  peržvelkime, kas įvyko per dieną, mokykimės pastebėti, ką vertiname ir ką renkamės, kam teikiame didžiausią reikšmę, ko ir kodėl siekėme ir ką pasiekėme. O svarbiausiai – išmokime atpažinti, kas tikrai džiugina širdį.

Malda ir savęs pažinimas padeda augti laisvėje. Tai yra pagrindiniai krikščioniškos egzistencijos elementai, brangūs elementai, padedantys rasti savo vietą gyvenime, baigė katechezę Pranciškus.

 

(jm / Vatican News)

 

 


Kategorija Popiežius


Grįžti atgal Paskelbta: 2023-09-10

Naujausi straipsniai© 2024 www.zarasuparapija.lt