Kraunasi...

Tėvas Stanislovas. Platono patarimas

 

 

Sukūrė Dievas žmogų ir davė jam trijų stygų kankles, tris sielos pajėgas: protą, valią, jausmus.

Kodėl tik tris? Mat tik toms trims pajėgoms Jis teikia tris antgamtines paramas – tikėjimą, viltį, meilę. „Taigi dabar pasilieka tikėjimas, viltis ir meilė – šis trejetas, bet didžiausia jame yra meilė“ (1 Kor 13,13). Tikėjimo antgamtinė dovana paremia mūsų protą; viltis atgaivina mūsų valią, idant ji nesuglebtų; meilė sušildo mūsų jausmus, kad jie nesustingtų.

Jau vien toms trims pajėgoms išugdyti gyvenimas per trumpas. Dejuojame, matydami jas „nesusikalbant“. Antai protas turi pakankamai žinių, bet trūksta valio jomis pasinaudoti. Antai kokie stiprūs mūsų jausmai, bet jie sunkiai paklūsta proto kontrolei. O jei žmogus nesivadovauja protu, jo gyvenime viskas išsiderina.

Kai viskas išsiderina, dingsta pusiausvyra, puolama į euforiją ar į depresiją. Štai ir mes, atgimusioji tauta, po euforijos, po pasipūtimo orgijų įkritome į depresiją. Nusivylimas sukėlė paranoidinę baimę. Gąsdiname vieni kitus, grasiname, kuriame baubų ir šmėklų pulkus. Taip atsiranda visuomet: kai nualinami, susargdinami jausmai, įsivyrauja depresija.

Anglų filosofas Diltis (Diltey) mato paralelę tarp individo ir tautos: serga individas – suserga ir visa tauta, valstybė; tobulėja individas – tobulėja ir tauta, visuomenė.

Ką daryti, kad mūsų gyvenime vis sėkmingiau imtų pirmauti protas?

Platonas, mąstydamas apie valstybę, jai valdyti siūlė pakviesti ir filosofus – proto ugdytojus. Tas patarimas nepaseno. Rami, blaivi filosofų mintis, jų gydantis žodis – didelė dovana mums, užkimusiems nuo euforiškų šūkavimų, mums, išsiblaivantiems nuo euforijos, bet nusiritusiems į apatiją ir baimę.

Deja, į Platono patarimą retai atsižvelgiama. Valdžia neskuba įsileisti filosofus, o ir rėkianti minia ne visada juo nori girdėti. Jie visada stovi atokiau, bet, ir ten būdami, jie kelia mūsų protą, žadina išminties pajėgas.

Vargas filosofams, jei jie tylės, ir gėda tiems, kurie juos tildys.

 

 

Iš knygos: „Apie meilę ir tarnystę“

Margi raštai, 1997

 


Kategorija Straipsniai


Grįžti atgal Paskelbta: 2020-01-22

Mėnesio populiariausi straipsniai



© 2024 www.zarasuparapija.lt